Strona główna
O nasMisja i wizjaPersonelAktualnościWieści przedszkolneDla rodzicówOferta edukacyjnaWspółpracaDla dzieciKontakt"Śpiewająco do szkoły"



 

Współpraca grupy Elfów z Biblioteką Pedagogiczną
 

 




Od września 2017 roku dzieci z grupy Elfów uczestniczą cyklicznie w zajęciach proponowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w ramach wspomagania szkół i placówek. Na pierwsze zajęcia wybraliśmy się we wrześniu, aby uczestniczyć w zajęciach nt ruchu drogowego. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną „Bezpieczna droga – zasady ruchu drogowego”, poznały znaki drogowe, utrwaliły przepisy bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Na następne zajęcia zaprosiliśmy panią Anię z biblioteki do naszego przedszkola. Podczas tych zajęć Elfy utrwalały nazwy figur geometrycznych, bawiły się figurami, segregowały, przeliczały, aby następnie wykonać prace plastyczne. Wykorzystując wyobraźnię dzieci tworzyły dzieła z wykorzystaniem różnych figur. Kolejne spotkanie poświęcone było edukacji globalnej – dostęp do wody – z wykorzystaniem opowieści „Po drugiej stronie gór” A. Onichimowskiej w formie teatrzyku Kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii. Następne zajęcia dotyczyły adaptacji w grupie, uświadomienie, że każdy jest inny, kształtowania poczucia tolerancji na podstawie opowiadania M. Velthuijsa „Żabka i obcy”
Następnym razem odwiedził nas pan Tadeusz z biblioteki, który poprowadził zajęcia „Lokomotywa przedszkolaka…”. Dzieci zapoznały się z różnymi rodzajami pociągów, wysłuchały wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”, bawiły się w pociąg przy muzyce, a później kolorowały lokomotywy.
Współpraca z Biblioteką Pedagogiczną będzie kontynuowana i już w styczniu wybieramy się na następne zajęcia rozbudzające ciekawość poznawczą dzieci.
 


Jolanta Gągała
Renata Rogacewicz
 

.